ответ:1. usually I text with my friends in the social media. 2. I would choose talk face to face, because it’s better for me 3. I use my computer not often, but when distance learning began I started use computer everyday 4. The main advantage of the internet is that in the internet you can find anything you want 5. The main disadvantage of the internet is that you can spend hours of sitting there and now all people spend all their free time there, but you might do something rather than just sitting and scrolling fun pictures
Вроде нормально расписала
Объяснение:
привет
Объяснение:
1.С 2. B 3. A 4.A 5.B 6.C
Поделитесь своими знаниями, ответьте на вопрос:
2. It’s easier to sleep A. if you aren’t stressed.
3. The teachers get angry at us E. if we don’t work hard.
4. If I go on a boat, B. I always feel sick.
5. His mother gets annoyed F. if he comes home late.
6. If I don’t know a word, D. I look in my dictionary.
1. При нажатии на эту кнопку свет загорается.
2. Легче заснуать если ты спокоен.
3. Учителя сердятся на нас, если мы не стараемся.
4. Когда я плыву на по морю, меня всегда тошнит.
5. Его мать раздражается, если он приходит домой поздно.
6. Если я не знаю какое-нибудь слово, я смотрю в свой словарь.