Поделитесь своими знаниями, ответьте на вопрос:
1. Remember to get a …… of milk when you’re at the supermarket. 2. We eat a …… of bread a day in our house. 3. How can you lose weight if you eat a …… of chocolate every day? 4. How much does a …… of bananas cost? 5. I can’t open this …… of strawberry jam 6. Sue bought a …… of olive oil from the market. слова : jar, bar, kilo, loaf , carton, bottle