Дано: m(Na2ZnO2)=14,3 г. Знайти: m(Zn(OH)2↓)-? m(NaOH)-?
Розв'язання б.
Записуємо рівняння реакції:
х г у г 14,3 г
Zn(OH)2↓ + 2NaOH = Na2ZnO2 + 2H2O
99 г 80 г 143 г
Над формулами речовин записуємо дані, що є за умовою задачі.
Мольні співвідношення речовин показують коефіцієнти рівняння. Прореагувало 1 моль цинк гідроксиду і 2 моль натрій гідроксиду з утворенням 1 моль натрію цинкату і води.
Обчислюємо молярні маси (M г/моль = Mr) речовин й, відповідно, масу 1 моль цинк гідроксиду і натрій цинкату і 2 моль натрій гідроксиду.
Mr(Zn(OH)2)=Ar(Zn)+2•Ar(O)+2•Ar(H)=65+2•16+2•1=99,
M(Zn(OH)2)=99 г/моль. Маса 1 моль=99 г.
Mr(Na2ZnO2)=2•Ar(Na)+Ar(Zn)+2•Ar(O)=2•23+65+2•16=143,
M(Na2ZnO2)=143 г/моль. Маса 1 моль=143 г.
Mr(NaOH)=Ar(Na)+Ar(O)+Ar(H)=23+16+1=40, M(NaOH)=40 г/моль.
Маса 1 моль=40 г, а маса 2 моль=80 г.
Записуємо під формулами речовин у рівнянні реакції.
Складаємо дві пропорції та розв'язуємо їх.
Пропорція для знаходження маси цинк гідроксиду:
х г / 99 г= 14,3 г / 143 г, звідси х=14,3 г•99 г/143 г=9,9 г.
Пропорція для знаходження маси натрій гідроксиду:
у г / 80 г= 14,3 г / 143 г, звідси х=14,3 г•80 г/143 г=8 г.
Обчислоюємо масу цинк гідроксиду кількістю речовини 0,1 моль за формулою m=y•M:
m(Zn(OH)2)=0,1 моль•99 г/моль=9,9 г.
Відповідь: m(Zn(OH)2↓)=9,9 г; m(NaOH)=8 г б.
Записуємо рівняння реакції: Zn(OH)2↓+2NaOH=Na2ZnO2+2H2O
Обчислюємо молярні маси (M г/моль = Mr) речовин.
Mr(Zn(OH)2)=Ar(Zn)+2•Ar(O)+2•Ar(H)=65+2•16+2•1=99, M(Zn(OH)2)=99 г/моль.
Mr(Na2ZnO2)=2•Ar(Na)+Ar(Zn)+2•Ar(O)=2•23+65+2•16=143, M(Na2ZnO2)=143 г/моль.
Mr(NaOH)=Ar(Na)+Ar(O)+Ar(H)=23+16+1=40, M(NaOH)=40 г/моль.
Обчислюємо кількість речовини натрій цинкату масою 14,3 г за формулою y=m/M.
y(Na2ZnO2)=14,3 г: 143 г/моль=0,1 моль
Мольні співвідношення речовин показують коефіцієнти рівняння. Прореагувало 1 моль цинк гідроксиду і 2 моль натрій гідроксиду з утворенням 1 моль натрій цинкату. Кількість речовини натрію цинкату і цинк гідроксиду однакова, тому y(Zn(OH)2)=0,1 моль, а кількість речовини натрій гідроксиду є у 2 рази більшою, тому y(NaOH)=0,2 моль.
Обчислоюємо масу цинк гідроксиду кількістю речовини 0,1 моль за формулою m=y•M:
m(Zn(OH)2)=0,1 моль•99 г/моль=9,9 г.
Обчислоюємо масу натрій гідроксиду кількістю речовини 0,2 моль за формулою m=y•M:
m(Zn(OH)2)=0,2 моль•40 г/моль=8 г.
Відповідь: m(Zn(OH)2↓)=9,9 г; m(NaOH)=8 г.
Поделитесь своими знаниями, ответьте на вопрос:
1. етиленовий вуглеводень масою 7г. приєднує 0, 1 моль нвr. визначте формулу вуглеводню. 2. при спалюванні вуглев., масою 1, 4г. утворюється со2. v = 2, 24 л і н2о, масою 1, 8 г. відносна густина за н2 = 14. визначте формулу.
2.NaOH+H3PO4=NaH2PO4+H2O
3.2NaOH+H3PO4=Na2HPO4+2H2O
4.3NaOH+H3PO4=Na3PO4+3H2O
определим количество вещества натрия n=13.8/23=0,6моль, согласно уравнения реакции воды вступило в реакцию столько же и тогда m(H2O)=0,6x(2+16)=10,8 г израсходовано воды, а осталось 250-10б8=239.2 г
определяем массу кислоты m=50x0,59=29,5г n=29,5/3+31+64=0,3 моль,а воды осталось 50-29,5=20,5г унас образуется гидрофосфат натрия см. реакцию 3. его масса m=0,3x(46+31+64+1)=42,6г
Определяем массуу образовавшейся воды , согласно уравнению её образовалось 0,6 молей и её масса m=0,6x18=10,8г и тогда ω=42,6/239,2+20,5+42,6+10,8=0,1360или 13,6%