ТЕМА. Зірка Мензатюк. Пригодницька повість «Таємниця козацької шаблі». Важливість знань про історичне минуле. МЕТА: опрацювавши повість Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», з'ясувати її ідейний зміст, пізнавальне та виховне значення; зацікавити учнів творчістю сучасної письменниці, формувати мотивацію до читання; розвивати самостійність мислення, увагу, зв'язне мовлення, уміння аналізувати і порівнювати поведінку героїв та робити висновки; удосконалювати навички творчого переказування та виразного читання; cприяти вихованню національної свідомості, патріотичних почуттів, поваги до героїчного минулого нашого народу. ТИП УРОКУ: урок узагальнення та систематизації знань. МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: асоціативний кущ "Шабля", учнівські повідомлення, робота з текстом твору, виразне читання, творчий переказ, бесіда. ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація, червоні сигнальні картки, книга «Таємниця козацької шаблі». ХІД УРОКУ I. Організаційний момент. - Доброго дня, діти! - Щодня ми бажаємо оточуючим доброго дня чи ранку. Ми зичимо людям добра і навзамін розраховуємо відчути їх добро. Адже добро – одна із визначальних цінностей у нашому житті, які наповнюють його сенсом. І я хочу побажати доброго здоров'я вам і вашим рідним, доброго настрою сьогодні й щодня, добрих людей навколо, добрих слів і добрих справ! II. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Сьогодні на уроці ми будемо працювати над повістю Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», яку ми опрацьовували на попередніх уроках. У цьому творі дивним чином тісно переплітаються історичні факти і детективні пригоди, минуле і сучасне, реальність і фантазія, добро і зло. Не завжди те, над чим варто задуматися, привертає нашу увагу під час читання художнього твору. Тому сьогодні ми спробуємо зануритися у ті життєві глибини, які для нас приготувала авторка. Зірка Захаріївна стверджує, що література повинна готувати дитину до дорослого життя, допомагати їй пізнати себе, оточуючих людей, світ навколо. Перед нами стоять завдання: 1) поглибити розуміння змісту повісті "Таємниця козацької шаблі"; 2) удосконалювати навички роботи з текстом; 3) розвивати увагу, пам'ять, зв'язне мовлення; 4) виховувати патріотизм і повагу до минулого нашого народу. На домашнє завдання вам потрібно було дочитати повість та підготувати інформацію про історико-архітектурні пам'ятки України. Перевірку домашнього завдання ми будемо здійснювати упродовж усього уроку. Запис числа та теми у зошити. III. Актуалізація опорних знань. 1. «Що я знаю про автора?» (діти записують на картках факти про письменницю, які їм відомі з попередніх уроків). Узагальнення учителя. 2. «Лови помилку». Перевірка змісту повісті ( червоні сигнальні картки учні піднімають, коли чують неправильне твердження, і виправляють помилку). 1) У квартирі пана Богдана уподобав собі з'являтися один патріотично налаштований привид. 2) Він порадив шукати старовинну реліквію на старому бойовищі, можливо, у замку чи фортеці на заході України. 3) У подорож сімейство Руснаків вирушило на чорному джипі. 4) Першочерговою метою своєї подорожі визначили Берестечко. 5) Наталка потрапила в пастку і впала в колодязь без води у замку в м. Дубно. 6) Дівчинка в колодязі знайшла золоті монети і самоцвіти. 7) У Берестечко Руснаки приїхали у дев'яту п'ятницю після Великодня, коли туди збираються свідомі українці вшанувати пам'ять загиблих козаків. 8) У Берестечку Наталка загубилася і в неї вкрали гроші. 9) У Підгірцях дівчинку викрали і притягли силоміць на відьмацький бал. 10) У Олеському замку Руснаків ледь не затримали за крадіжку шаблі. 11) Якби Наталка з батьками не змогла вчасно відгадати загадку Антипка і знайти шаблю, вона б мусила все життя брехати. 12) Розгадати загадку Антипка до пісня про Хмельницького. IV. Робота над повістю «Таємниця козацької шаблі». 1. Вступне слово вчителя. Чи любите ви мандрувати? Яким ви подорожуєте? Чи була у вашому житті подорож, яка запам'яталася вам особливо? Куди ви мрієте здійснити подорож у майбутньому? Полюбляє подорожувати і Зірка Мензатюк. «Причому, то мають бути «дикі» мандри з наметом, наплічником — по місцях, які не затоптали туристи. Казанок на багатті, лисиця, яка вночі цупить нашу ковбасу, проблеми з грозою чи вітрюганом, що серед ночі зриває намет — оце мені саме всмак», — говорить письменниця. Саме з таких мандрівок із дочкою та чоловіком і народився задум повісті, з якою ми знайомимося сьогодні, – «Таємниця козацької шаблі». Як зазначає авторка, спершу вона хотіла написати про пригоди з чарівним автомобілем. Але в повісті мав бути мотив, заради якого здійснюється подорож. Цим мотивом стала козацька шабля. 2. Асоціативний кущ «Шабля» ( складання на дошці) - Які асоціації викликає у вас слово «шабля»? Запишіть їх методом ґронування. ( орієнтовна схема)
Виктория Нина
20.07.2022
Радість: Лірична героїня поезії сповнена життєвого оптимізму, радості життя. У ній ніби живе «вітрогон-хлопчина», що не встоїть на місці, не дає зупинитися. Він не зважає на жвавий міський рух, йому потрібні простір, широке поле для діяльності. Тому не йде, а пролітає, і «похмурі люди» тільки підкреслюють радість, щастя героїні, її прагнення до дії. Пломіний день: Лірична героїня поезії (яка зливається з образом автора) має глибокі патріотичні почуття. її найбільша гордість і найбільший біль — Україна. Навколо так багато байдужих людей, і це тривожить, викликає протест. Героїні хочеться розбудити цих байдужих, відчути «гарячий подих,» однодумців і діяти, рушати «на шляхи великі», бурлити «водоспадом», щоб «найгостріше слово — Україна» стало найлагіднішим, наймирнішим.
Galina_Yurevna
20.07.2022
Мета вчителя української літератури : вчити учнів відтворювати настрої пейзажних поезій, описувати власні відчуття, викликані художнім словом, виразно читати поезії, знаходити в них епітети, порівняння метафори; виховувати почуття прекрасного, усвідомлення естетичної насолоди від твору мистецтва; розвивати уміння висловити власні відчуття, емоції. Мета вчителя історії : розширити знання учнів про історичну постать Т. Шевченка; поглибити знання учнів про українське село ХІХ ст.; формувати вміння виділяти головне, розвивати діалогічне мовлення, розширити кругозір; виховувати толерантність, патріотизм. Тип уроку: комбінований Обладнання: підручник, “Кобзар” Шевченка, портрет митця, учнівські ілюстрації до поезії, роздруківка репродукції картини Т. Г. Шевченка “Селянська родина”, виставка книг Шевченка і про Шевченка, пісня «Садок вишневий коло хати», презентації : «Садок вишневий коло хати», «Кирило-Мефодіївське братство» Учні повинні знати: ідейний зміст поезії «Садок вишневий коло хати», особливості виразного читання пейзажних віршів. Учні повинні вміти: виразно читати поезію; досліджувати в ній образи, розкривати їхню роль; відтворювати настрій пейзажної поезії; описувати власні почуття, викликані прочитаним, порівнювати різні види мистецтва, робити висновки.
Ответить на вопрос
Поделитесь своими знаниями, ответьте на вопрос:
Композиція і основна думка твору зірка мензатюк таємниця козацької шаблі
МЕТА:
опрацювавши повість Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», з'ясувати її ідейний зміст, пізнавальне та виховне значення; зацікавити учнів творчістю сучасної письменниці, формувати мотивацію до читання;
розвивати самостійність мислення, увагу, зв'язне мовлення, уміння аналізувати і порівнювати поведінку героїв та робити висновки; удосконалювати навички творчого переказування та виразного читання;
cприяти вихованню національної свідомості, патріотичних почуттів, поваги до героїчного минулого нашого народу.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення та систематизації знань.
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: асоціативний кущ "Шабля", учнівські повідомлення, робота з текстом твору, виразне читання, творчий переказ, бесіда.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна презентація, червоні сигнальні картки, книга «Таємниця козацької шаблі».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
- Доброго дня, діти!
- Щодня ми бажаємо оточуючим доброго дня чи ранку. Ми зичимо людям добра і навзамін розраховуємо відчути їх добро. Адже добро – одна із визначальних цінностей у нашому житті, які наповнюють його сенсом. І я хочу побажати доброго здоров'я вам і вашим рідним, доброго настрою сьогодні й щодня, добрих людей навколо, добрих слів і добрих справ!
II. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми будемо працювати над повістю Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі», яку ми опрацьовували на попередніх уроках. У цьому творі дивним чином тісно переплітаються історичні факти і детективні пригоди, минуле і сучасне, реальність і фантазія, добро і зло. Не завжди те, над чим варто задуматися, привертає нашу увагу під час читання художнього твору. Тому сьогодні ми спробуємо зануритися у ті життєві глибини, які для нас приготувала авторка. Зірка Захаріївна стверджує, що література повинна готувати дитину до дорослого життя, допомагати їй пізнати себе, оточуючих людей, світ навколо.
Перед нами стоять завдання:
1) поглибити розуміння змісту повісті "Таємниця козацької шаблі";
2) удосконалювати навички роботи з текстом;
3) розвивати увагу, пам'ять, зв'язне мовлення;
4) виховувати патріотизм і повагу до минулого нашого народу.
На домашнє завдання вам потрібно було дочитати повість та підготувати інформацію про історико-архітектурні пам'ятки України. Перевірку домашнього завдання ми будемо здійснювати упродовж усього уроку.
Запис числа та теми у зошити.
III. Актуалізація опорних знань.
1. «Що я знаю про автора?» (діти записують на картках факти про письменницю, які їм відомі з попередніх уроків).
Узагальнення учителя.
2. «Лови помилку».
Перевірка змісту повісті ( червоні сигнальні картки учні піднімають, коли чують неправильне твердження, і виправляють помилку).
1) У квартирі пана Богдана уподобав собі з'являтися один патріотично налаштований привид.
2) Він порадив шукати старовинну реліквію на старому бойовищі, можливо, у замку чи фортеці на заході України.
3) У подорож сімейство Руснаків вирушило на чорному джипі.
4) Першочерговою метою своєї подорожі визначили Берестечко.
5) Наталка потрапила в пастку і впала в колодязь без води у замку в м. Дубно.
6) Дівчинка в колодязі знайшла золоті монети і самоцвіти.
7) У Берестечко Руснаки приїхали у дев'яту п'ятницю після Великодня, коли туди збираються свідомі українці вшанувати пам'ять загиблих козаків.
8) У Берестечку Наталка загубилася і в неї вкрали гроші.
9) У Підгірцях дівчинку викрали і притягли силоміць на відьмацький бал.
10) У Олеському замку Руснаків ледь не затримали за крадіжку шаблі.
11) Якби Наталка з батьками не змогла вчасно відгадати загадку Антипка і знайти шаблю, вона б мусила все життя брехати.
12) Розгадати загадку Антипка до пісня про Хмельницького.
IV. Робота над повістю «Таємниця козацької шаблі».
1. Вступне слово вчителя.
Чи любите ви мандрувати?
Яким ви подорожуєте?
Чи була у вашому житті подорож, яка запам'яталася вам особливо?
Куди ви мрієте здійснити подорож у майбутньому?
Полюбляє подорожувати і Зірка Мензатюк. «Причому, то мають бути «дикі» мандри з наметом, наплічником — по місцях, які не затоптали туристи. Казанок на багатті, лисиця, яка вночі цупить нашу ковбасу, проблеми з грозою чи вітрюганом, що серед ночі зриває намет — оце мені саме всмак», — говорить письменниця.
Саме з таких мандрівок із дочкою та чоловіком і народився задум повісті, з якою ми знайомимося сьогодні, – «Таємниця козацької шаблі». Як зазначає авторка, спершу вона хотіла написати про пригоди з чарівним автомобілем. Але в повісті мав бути мотив, заради якого здійснюється подорож. Цим мотивом стала козацька шабля.
2. Асоціативний кущ «Шабля» ( складання на дошці)
- Які асоціації викликає у вас слово «шабля»? Запишіть їх методом ґронування.
( орієнтовна схема)